ONSDAG IGEN

På besök
Jag var hos Lejonpyret och Sessan på besök på förmiddagen. Alltid lika mysigt och jag bara njuter av glada leenden och kluckande skratt. Det går så fort och snart är Sessan ett halvt år och Lejonpyret tjugo månader. Passar på att tacka för dina tankar och eventuella böner då för ett år sedan när det inte bara var mörkt utan kolsvart. TACK!
Den snöade och regnade och sedan kom lite hagel och därefter lite snö till. Med andra ord blev det ingen promenad med barnbarnen. Vi busade inne och farmor lyfte och släppte ner och lyfte igen och så vidare. Sedan blev det som alltid. En ner spydd farmor med tydliga spår av en otroligt läckande blöja, både fram och bak om du vet vad jag menar! Alltså det var inte jag utan barnet! Även soffan fick en ny intressant rand och färg! Det var bara att med fyra händer klä av allt och åtminstone försöka att inte smeta något mindre lämpligt ämne i Sessans ansikte! Med gemensamma ansträngningar lyckades vi!
Vi har tidigt aprilväder och minusgrader i natt och strålande solsken på förmiddagen. Ljuvligt men pollen och Sahara sand färgar om både bil och hus. Jag vet att jag gnäller om det varje vår men jag blir så trött på att inte kunna se ut genom bakrutan när jag måste backa ut från carporten på väg till jobbet! Visserligen är de större barnen i skolan och de mindre på dagis men jag vill se när jag backar ut! Grannen några hus bort såg inget heller men tack och lov hann jag tvärbromsa och jag gav henne en riktigt sur och arg blick. Hon skrattade och susade iväg utan minsta bekymmer.
Jag såg i en veckotidning ett recept på potatisbullar. Det har jag nog inte ätit på kanske fyrtio år! Gör du potatisbullar? Jag försöker ibland med husmanskost och en del blir favoriter och en del hamnar på döda listan. Som till exempel lax pudding. Varför vet jag inte för det är ju jättegott! Sjömansbiff blev succé och jag tror att det var på grund av ölen! Jag har en massa kokböcker och en del är över hundra år gamla. Det är kul läsning men ibland svårt med måtten! Liter, tesked och matsked går ju men kaffekopp? För att inte tala om ett ljuvligt voffelrecept: vispa 1 liter sur grädde, 60 gram socker, 4 vispade ägg och 1/4 kg hvetemjöl. Smörj voffeljernet med vitt vax. Fast bara första omgången!
Om du provar detta recept, hör gärna av dig och berätta hur det blev!
Receptet kommer ifrån Det Praktiska Hushållet, på landet och i staden. Av Minna Wetlesen. Utgiven av Fröleen & Comp, 1891.
Nu ska jag sätte ihop ett språktest på engelska där chefen kan se om det görs framsteg eller inte. Det är intressant för hans engelska är lite knackig, han tog några lektioner hos mig i mitten av 90-talet men det var alltid sekreteraren som fick göra läxorna och då lärde han sig inte så mycket! Konstigt nog!
Javisst ja, det kan bli ett hopp nästa vecka för Monkicka och jag har bokat minisemester!
Var rädd om dig!